Vrcholné akce 2015

Vrcholné akce národní házené 2015

1. – 20. června se na našem házenkářském hřišti po roce opět konalo Mistrovství České republiky v národní házené, tentokrát v kategorii starších žáků.

Vše se začalo komplikovat ještě v týdnu před započetím Mistrovství, kdy si Adam Spáčil, náš nejproduktivnější střelec v Přeboru, zlomil prst pravé ruky a Saša Ramiš nakonec z „rodinných“ důvodů také nemohl nastoupit. K dispozici jsme tak měli jednoho brankáře, 2 kompletní obrany a 4 útočníky – což je na program Mistrovství – 5 utkání ve 3 dnech, zejména v útoku – málo. První den jsme bohužel nezískali ani bod. Po velice vyrovnaných utkáních jsme podlehli Plzni-Újezdu a Žatci. Jejich družstva nakonec skončila před námi. Po vyrovnaném poločase 6:6 jsme Plzni nedokázali v další půli nastřílet dost branek a utkání skončilo 13:9 pro soupeře ze západních Čech. Se Žatcem jsme začali lépe. Do poločasu jsme ale nabrali dvoubrankovou ztrátu 8:6. A to rozhodlo. Sice jsme ve druhé půli srovnali na 13:13, ale v posledních 5 minutách jsme zbrkle ztráceli míče a prohráli 15:13. První hrací den jsme tak vlastními chybami a častými ztrátami míčů ztratili šanci na první místo. Chyběla nám trocha toho pověstného štěstí. Druhý den jsme ale zahájili hon na placku. Dopoledne jsme porazili nejlepší obranu a brankáře Mistrovství z Dobrušky 10:2 po poločase 4:1 a odpoledne pražské Modřany 20:12 po poločase 10:3. V obou utkáních jsme se vyvarovali zbrklostí z pátku a ještě sledovali, zda máme šanci na stříbro, když by Dobruška porazila Žatec. To se bohužel nestalo. Neděli jsme měli zcela ve vlastních rukou. Chtěli jsme alespoň bronzovou medaili, to znamenalo jediné, porazit Brno. To se nakonec podařilo a po poločase 8:3 jsme toto utkání dotáhli do vítězného konce 16:9. V závěrečném hodnocení turnaje bylo výsledné pořadí takovéto: 1. TJ Plzeň-Újezd, 2. TJ Šroubárna Žatec, 3. TJ Chropyně, 4. Sokol Dobruška, 5. TJ Spartak Modřany a 6. 1.NH Brno. V individuálních hodnoceních jednotlivých hráčů získal Martin Kytlica 1. místo mezi obránci, David Slezák 2. místo mezi brankáři a Milan Podaný si vystřílel druhé místo v pořadí střelců. Celému týmu, který vlastně touto akcí zakončil svůj druhý „olympijský cyklus“ opět medailí, touto cestou děkujeme za vzornou reprezentaci. A snad ten další cyklus, nebo ještě dřív, než skončí, ozdobíme další medailí. Děkujeme také cestou všem, kteří se zapojili do podpory a realizace Mistrovství – ať to bylo cestou sponzorství – Město Chropyně, Kamax-Metal s.r.o., Svitap, Chropyňská strojírna, Řeznictví a Uzenářství Majtán, p. Vladimír Štrublík, ZUŠ Kroměříž, pobočka Chropyně a Základní škole Chropyně za umožnění ubytování týmů. Dále děkujeme celému kolektivu trenérů, funkcionářům a jejich rodinám, které se aktivně podíleli na organizaci akce. V neposlední řadě patří velký dík paní Slezákové a Langrové, které zajišťovaly zdravotnickou službu a také jsme vděčni za každého rodiče, sourozence či kamaráda, který naše hochy přišel povzbudit hlasitým projevem. Úspěch chlapců je také jejich úspěchem. Všichni účastníci byli s úrovní turnaje v Chropyni spokojeni i z hlediska podmínek pro ubytování, stravu i organizaci. A proto díky patří všem zainteresovaným. Našemu městu jsme ostudu neudělali.

str.žáci

Ve stejném termínu se vítězné družstvo severomoravské oblasti kategorie starších žaček vydalo na Mistrovství ČR v národní házené do Krčína, kde ve dnech 19.-21.6. reprezentovalo nejen Severní Moravu, ale především svůj oddíl TJ Chropyně. Hned v úvodním zápase se děvčata střetla s pozdějším mistrem ČR, družstvem Přeštic, vítězem Západočeské oblasti. V tomto zápase jsme utrpěli vysokou porážku 28:9 a těžce se hledalo úsilí do dalších bojů. Ve druhém zápase jsme se střetli s vítězem Severočeské oblasti, a to s Baníkem Moste. V prvním poločase byl zápas velmi vyrovnaný, avšak ve druhé půli nám odešla střelba a zápas jsme opět prohráli. Do druhého dne šla děvčata s odhodláním vyhrát oba zápasy. Dopoledne se utkala s domácím družstvem Krčína. Zápas byl opět velmi vyrovnaný, celý poločas jsme prohrávaly o dvě branky, což se děvčatům podařilo dorovnat a do druhé půle zápasu se šlo za stavu 9:9. Druhá půle zápasu byla však silně ovlivněna a nám nezbylo, než se smířit opět s porážkou. Odpolední zápas s Bakovem, vítězem Středočeské oblasti, nám alespoň na chvíli zvedl náladu. V tomto zápase jsme poprvé vyhráli. Třetí, poslední den, nás čekal zápas s vítězem Jihomoravské oblasti, Miroslaví. Bojovalo se již jen o místa v druhé půlce tabulky. Zápas holky zahájily velmi dobře, v jednu chvíli jsme vedli o 5 branek, poločas skončil v náš prospěch. V druhé půlce zápasu jsme trošku polevili, čehož využil soupeř a dotáhl skóre do vyrovnaného stavu. Poslední zápas však rozdílem jedné branky pro nás skončil nešťastně a prohra pro nás znamenala celkové 5. místo na Mistrovství ČR starších žaček. S odstupem času zklamání děvčat pominulo a je třeba říct, že být pátým družstvem v České republice není špatný výsledek, zvláště když jsme byli věkově nejmladším družstvem turnaje. Za rok budou naše šance větší (pokud si opět vybojujeme účast na Mistrovství ČR).

str. žačky

O týden později byly na programu Svazu národní házené Poháry mladších žaček a dorostenek, kde se probojovali i naši účastníci reprezentující město Chropyně. Mladší žačky se v uplynulé herní sezóně 2014/2015 umístily na krásném druhém místě v severomoravském oblastním přeboru, když z 16 utkání se jim podařilo třináctkrát zvítězit, jednou remizovat a pouze dvakrát prohrát. Tímto výsledkem si naše hráčky zajistily postup na druhou nejvyšší vrcholnou akci mládeže – Pohár České republiky. Ten se letos konal ve východočeské Dobrušce. Zde se naše děvčata utkala se soupeři z Přeštic, Mostu, Modřan, Ostopovic a domácí Dobrušky. Chropyňské hráčky se zde musely poprat nejen s těmito soupeři, ale i s hracím povrchem (umělou trávou), na kterou nebyly zvyklé, protože v naší oblasti se na tomto typu povrchu nehraje. Po velice vyrovnaných soubojích obsadilo naše družstvo páté místo. Výsledky utkání byly následující: Přeštice – Chropyně 13:11 (4:5), Most – Chropyně 8:16 (2:9), Chropyně – Dobruška 14:16 (8:7), Chropyně – Modřany 10:7 (6:2) a Chropyně – Ostopovice 6:14 (2:5). Utkání se soupeři z Přeštic a z Dobrušky se rozhodovala v posledních minutách a byla tím pro diváky velice atraktivní. Štěstí se však bohužel přiklonilo na stranu soupeře. Cenný kov se nám tedy z akce dovést nepovedlo, ale můžeme se pochlubit vyhodnocením nejlepších hráček, kdy byla ohodnocena i naše děvčata. Adéla Buráňová se stala třetí nejlepší útočnicí, Nela Konrádová druhou nejlepší brankařkou a Lucie Berkyová byla vyhodnocená jako nejlepší obránkyně Poháru České republiky. Naše hráčky dále získaly cenné zkušenosti, které mohou zúročit v dalším soutěžním ročníku, kdy se budeme opět snažit o co nejlepší výsledky a postup na nejvyšší akci mládeže v této věkové kategorii. Tímto bych chtěla poděkovat všem hráčkám nejen za bojovnost a nasazení na této vrcholné akci, ale také za jejich celoroční přístup k tréninkům a utkáním. Dále bych chtěla poděkovat všem rodičům za podporu dětí, která je také velice důležitá. V neposlední řadě je potřeba poděkovat všem sponzorům, bez jejichž podpory by nebylo možné se vrcholných akcí ani oblastních utkání účastnit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ještě před koncem herní sezóny bylo jasné, že se chropyňské dorostenky probojovaly na vrcholnou akci mládeže, Pohár ČR konaný v Příchovicích u Plzně. To nás jako hráčky a trenéry velice potěšilo, ale naopak to zamotalo hlavu funkcionářům, protože vypravit 60 lidí během dvou týdnů po celé republice není zrovna nejlevnější záležitost. Naštěstí se vše podařilo zorganizovat, takže i plná sestava dorostenek se mohla vydat na sportovní „výlet“, který byl odměnou po celoročním snažení, ale i velkým závazkem. Po prvním hracím dni jsme získaly 2 body, kdy jsme po dramatickém konci porazily domácí Příchovice 15:14 (8:8), další body už jsme ten den nevybojovaly a podlehly soupeři z Přeštic 10:14 (5:8). V dalším herním dnu jsme opět podlehly a to nejtěsnějším možným výsledkem, týmu z Ostravy-Svinova 12:13 (4:6). Po této sadě porážek na naše hráčky padl trochu splín, který se rozplynul v dalších utkáních, kdy jsme soupeře porazily a vylepšily si tak náladu bronzovou medailí – Chropyně x Chomutov 16:10 (8:4) a Chropyně x Praha-Modřany 19:9 (9:2). Tato akce měla vyrovnané soupeře, přičemž i ten poslední mohl potrápit tým umístěný na přední příčce. O to víc si ceníme krásného třetího místa z Poháru ČR 2015 dorostenek. Jednotlivě oceněnou hráčkou turnaje byla 3. nejlepší brankařka Tereza Žigmundová. Děkujeme všem hráčkám za skvělou atmosféru na hřišti i mimo něj, rodičům, kteří podporují děvčata v tomto českém sportu a všem, kteří nám umožnili odehrát letošní ročník soutěže včetně Poháru ČR dorostenek 2015.

dorostenky

V letošní herní sezóně 2014/15 se našim mládežníkům podařilo získat dvě třetí a dvě pátá místa z vrcholných akcí v rámci Svazu národní házené, což je, co se týče počtu družstev účastnících se těchto akcí, nejúspěšnější rok od počátků tohoto sportu v Chropyni. Ke všem těmto úspěchům se podařilo ženám TJ Chropyně obhájit prvenství v Oblastním přeboru SMO a rozhodly se tak postoupit do 2. Ligy žen skupiny B.